چیزی که در جامعه ما به معروفیت پیدا کرده وکالت در طلاق مرد (شوهر) به دیگریه. چیزی که رواج بیشتری داره وکالت طلاقیه که زوج به زوجه می ده. وکالت طلاق زوجه به این معنیه که اون با وکالتی که از شوهر داره، از طرف همسر می تونه وکیل انتخاب کنه و با مراجعه به دادگاه، خود رو مطلقه کنه.

 

نحوه ی گرفتن حق طلاق

فرض کنیم که شوهر قصدِ دادنِ وکالت در طلاق به زن رو داره. این به دو روش امکان پذیره:

۱. موقع اتفاق عقد نکاح و با آگاهی به سر دفتر ازدواج، وکالت زوجه در طلاق به شکل شرط جدا از اینکه عقد، در سند ازدواج نوشته می شه. از آنجایی که عقد نکاح به تعبیر حقوقی عقدی لازمه امکان بر هم زدن شرط وکالت طلاق از طرف شوهر بدون رضایت زن عملی نیس.

ازدواج

۲. شوهر به دفتر اسناد رسمی یا سفارت ایران در خارج از کشور مراجعه کنه و به زوجه بده که می تونه قابل عزل یا بلاعزل باشه. واسه دادن وکالت در دفتر اسناد رسمی یا کنسولگریای ایران در خارج از کشور حضور و امضای موکل (شوهر) کافیه و احتیاجی به حضور وکیل (زوجه) نیس.

چیجوری با داشتن حق طلاق میشه طلاق گرفت؟

در اول باید دونست که داشتن وکالت طلاق به معنی بی احتیاجی از دادگاه نیس. واسه ثبت هر نوع طلاقی وجود رأی دادگاه الزامیه، یعنی هیچ دفتر رسمی طلاقی نمیتونه بدون رأی دادگاه اقدام به ثبت طلاق کنه.

زنی که وکالت حق طلاق از شوهر داره ناگزیر باید واسه شوهر وکیل رسمی دادگستری انتخاب کنه. با توجه به این که فقط وکیلِ دارای پروانه ی وکالت دادگستری می تونه به وکالت از دیگری در دادگاها اقدام کنه، زوجه واسه اخذ طلاق باید با وکالتنامه ی طلاق، از بین وکلای رسمی دادگستری واسه شوهر وکیل انتخاب کنه. خواسته رأی طلاقی که با وکالت طلاق در دادگستری اخذ می شهه.

دقت در کامل بودن وکالتنامه

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   همه چیز درباره حساسیت فصلی؛ از علائم تا درمان 

با توجه به اینکه طبق قانون و شرع، حق طلاق با مرده و طلاق از طرف زن با وجود مخالفت شوهر، سخت و زمانبره، داشتن حق طلاق واسه زن امتیاز بزرگی حساب می شه. اما باید دقت داشت که وکالتنامه ی طلاق یا شرط وکالت جدا از اینکه عقد کامل باشه. بهتره قبل از هر اقدامی در این مورد با یک وکیل مجرب و متخصص در امور طلاق مشاوره کنین. متأسفانه بیشتر شرط وکالت طلاقا به دلیل کمبودِ اطلاعات سردفتران ازدواج از مراحل طلاق در دادگاها، ناقص و خلاصه هستن و زوجه فقط به این دلخوشه که حق طلاق داره. در حالی که در بیشتر موارد همین کمی و خلاصه موجب سنگ اندازیای زیاد واسه اون میشه. مواردی چون نداشتن «وکالت در اسقاط تجدیدنظر و فرجام خواهی» موجب میشه که مراحل ی طلاق به درازا بینجامد یا در صورت نبودن عبارت «وکالت در قبول بذل» در وکالتنامه به همراه میزان دقیق اون، ممکنه قاضی رأی طلاق رو به دلیل نداشتن اختیار زوجه در قبول بذل صادر نکنه یا ممکنه زوجه در آخر مجبور به بخشش کامل حقوق مالی خود شه. اینا نمونه هایی از موارد کلیدی و تعیین کننده هستن.

وضعیت مهریه و حضانت فرزندان در حق طلاق چیجوریه؟

حدود اختیارات وکالتنامه ی حق طلاق بسیار مهمه و همون حدود اختیاراته که مشخص می کنه زوجه واسه طلاق لازمه کل مهریه یا فقط مقدار کمی از اونو ببخشد، تعیین تکلیف حضانت فرزندان، نفقه و نحوه ی ملاقات اونا وابسته به وکالت زوجهه. این نکته رو باید دونست که در صورتی که زوجه در مقام اخذ طلاق با حق طلاق، کل مهریه رو بذل نکنه دادگاها هدفی سخت گیرانه بهش دارن. به این صورت که معمولا قاضی رسیدگی کننده به پرونده ی طلاق توافقی با وکالت مع الواسطه ای که زوجه مهریه رو هم می خواد، حضور زوج رو واسه مشاوره یا جلسه ی دادگاه اجباری می کنه.

دسته‌ها: آموزشی