همه ساله با تغییر فصول و شروع حساسیتا، زندگی خیلیا دچار بحران می شه. این حساسیت مشکلاتی چون آبریزش بینی، خارش چشم، عطسه و بسیاری دیگر از نشونه های حساسیت فصلی رو به دنبال داره. نا آرومی فصلی مخاط بینی یا حساسیت فصلی، معمولا به نام تب یونجه معروفیت داره. تب یونجه زمانی روی می ده که سیستم ایمنی بدن، مواد بی خطر رو خطرناک تلقی کرده و مواد شیمیایی رو واسه جنگ با اونا وارد خون می کنه. عوامل تحریک کننده ی تب یونجه در فصول مختلف، با هم فرق می کنن. بسته به محل زندگی تون و دلیلی که در شما ایجاد حساسیت می کنه، ممکنه علائم حساسیت فصلی رو در بیشتر از یک فصل سال تجربه کنین. با ما باشین تا بیشتر با علائم و درمان حساسیت فصلی آشنا شید.

 

به گزارش آکادمی حساسیت، آسم و ایمونولوژی آمریکا، ۸ درصد آمریکاییا گرفتار به نا آرومی فصلی مخاط بینی هستن. وقتی سیستم ایمنی بدن شما نسبت به یک آلرژن بیرونی، مثل گرده گیاهان، واکنش شدید نشون بده، تب یونجه روی میده. عادی ترین عوامل حساسیت، گرده هایی هستن که از گرده افشانی گیاهانی چون درختان، علفا و چمنا که با باد گرده افشانی می کنن، ناشی می شن. گرده های گیاهانی که به وسیله حشرات گرده افشانی می شن، سنگینه و به مدت طولانی در راه های هوایی بینی باقی نمی موند، پس احتمال بسیار کمی هست که موجب واکنش آلرژیک شن.

حساسیت فصلی در طول فصل زمستون گسترش کمتری داره، اما این امکان هم هست که در تموم طول سال علائم اون وجود داشته باشه. گیاهان مختلف، گرده هاشون رو در زمانای مختلفی از سال پراکنده می کنن. شاید شما بیشتر از یک فصل، دچار حساسیت شید که بستگی به محل زندگی و عامل حساسیت تون داره. شاید هم به آلرژنای داخل خونه واکنش نشون بدین، مثل کَپَک یا پر و موی حیوانات خونگی.

علائم حساسیت فصلی

طیف علائم حساسیتای فصلی، از کم تا شدیده که عادی ترین شون شامل موارد زیر هست:

 • عطسه
 • آب ریزش یا گرفتگی بینی
 • آب ریزش یا خارش چشم
 • نا آرومی سینوسا، گلو و یا کانالای گوش
 • گرفتگی گوش
 • ترشحات پشت بینی

علائمی که کمتر شایع هستن شامل موارد زیر می شه:

 • سردرد
 • تنگی نفس
 • خس خس سینه
 • سرفه

خیلی از افرادی که دچار تب یونجه یا حساسیت هستن، آسم هم دارن. اگه شمام گرفتار به هر دوی ابن موارد هستین، آلرژنای فصلی شما ممکنه موجب حمله آسم بشه.

دلیل حساسیت فصلی

نام تب یونجه از اونجا گرفته شده که خیلی از افراد در زمان تاریخی برداشت یونجه یعنی در ماه های فصل تابستون علائم حساسیت رو دارن. وقتی سیستم ایمنی بدن تون، مواد موجود در هوا رو که معمولا بی خطر هستن، خطرناک تشخیص می ده، تب یونجه روی میده و با ترشح هیستامین و مواد شیمیایی دیگر در جریان خون، به این مواد بی ضرر واکنش نشون می ده. این مواد شمیایی، علائم یک واکنش آلرژیک رو ایجاد می کنن. عوامل ایجادکننده ی تب یونجه در فصول مختلف سال با هم فرق می کنن.

بهار

درختا عامل بیشتر حساسیتای بهاری هستن. درخت توس یکی از عادی ترین عوامل در نواحی شمالیه که افراد زیادی نسبت به گرده های اون واکنش نشون میدن. بقیه درختای حساسیت زا در آمریکای شمالی شامل سرو، توسکا، شاه بلوط، بید و صنوبر می شه.

تابستون

همونجوریکه گفته شد حساسیت رو به خاطر این تب یونجه هم می گن که افراد زیادی علائم حساسیت رو در فصل تابستون که در تاریخ فصل برداشت یونجهه تجربه می کنن. عامل اصلی حساسیت فصل تابستون، علفایی چون تلخه و دم گربه ای چمن زار و یه سری علفای هرز خاصی هستن. بنا به گزارش مؤسسه ی آسم و آلرژی آمریکا، علفا شایع ترین عامل ایجاد تب یونجه ان.

پاییز

پاییز فصل کهنه واشه که بهش آمبروسیا (Ambrosia) هم میگن. بیشتر از ۴۰ گونه از گیاه کهنه واش در دنیا هست که بیشتر اونا در نواحی معتدل آمریکای شمالی و جنوبی رشد می کنن. کهنه واشا گیاهان مخربی هستن که به سختی میشه کنترل شون کرد. گرده این گیاه، آلرژن بسیار متداولیه و علائم حساسیت به کهنه واش می تونه شدید باشه. بقیه گیاهانی که در پاییز گرده افشانی می کنن، گزنه، برنجاسف (mugwort)، ترشک، سلمه تره (fat hens) و بارهنگ هستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   همدلی در محیط کار؛ مهارت هایی واسه درک بهتر بقیه 

زمستون

در فصل زمستون، بیشتر آلرژنای بیرون خونه، به خواب زمستونی می رن، پس سرد شدن هوا واسه خیلی از افرادی که حساسیت دارن، آرامش و آسودگی داره. اما همین سرمای هوا باعث می شه زمان بیشتری در داخل خونه بگذره. اگه حساسیت فصلی دارین ممکنه به آلرژنای داخل خونه مثل کَپَک، موی حیوانات خونگی، هیره و یا سوسک حموم واکنش نشون بدین.

آرامش

آلرژنای داخل فضای بسته رو راحت تر از آلرژنای بیرون می تونین از محیط دور تون حذف کنین. واسه اینکه خونه تون رو از آلرژنای عادی پاک کنین، به نکات زیر توجه داشته باشین:

 • کمه کم یک بار در هفته، روتختی و ملافه خود رو در آب بسیار گرم شست وشو بدین.
 • روی تخت، بالش و لحاف تون رو با کاورهای ضدآلرژی بپوشونین.
 • در خونه فرش و قالی نیندازید و از مبلمون تشک دوزی شده استفاده نکنین.
 • اسباب بازیای اضافی و خرد و ریزها رو از اتاق کودک خارج کنین.
 • نشتی شیرآلات رو بگیرین و جاهای رطوبت زده رو بازسازی کنین تا گسترش پیدا نکرده و کَپَک نزند.
 • وسایلی رو که امکان کَپَک زدگی دارن تمیز کنین مثل رطوبت سازه ها، کولرهای آبی، تصفیه کنندهای هوا و یخچال.
 • واسه کاهش رطوبت اضافی از دستگاه رطوبت گیر استفاده کنین.

تشخیص حساسیت فصلی

معمولا تشخیص تب یونجه از تشخیص بقیه حساسیتا ساده تره. اگه علائمی داشته باشین که فقط در زمانای خاصی از سال روی میدن، علامتیه که نشون می ده شما حساسیت فصلی دارین. شاید دکتر تون گوشا، بینی و گلوی تون رو معاینه و بررسی می کنه تا حساسیت تون رو تشخیص بده.

معمولا احتیاجی به تست حساسیت نیس. درمانی که واسه شکلای مختلف حساسیتا تجویز می شه، معمولا یه جوره و فرقی نمی کنه چه نوع حساسیتی داشته باشین.

درمان حساسیت فصلی

بهترین دارو واسه تب یونجه و حساسیتای مربوط به تموم فصول، پرهیزه. داروهایی هم واسه درمان حساسیت فصلی هست. بعضی از افراد ممکنه درمانای جانشین رو در پیش بگیرن.

پرهیز از آلرژنا

واسه پرهیز از آلرژنا باید کارایی انجام بدین. مثلا واسه خنک کردن فضای خونه در تابستون، به جای پنکهای سقفی از دستگاه تهویه با فیلتر هپا (HEPA) استفاده کنین. پیش بینیای آب و هوای محلی رو چک کنین تا از وجود گرده ها مطلع شید و زمانی که تعدادشان زیاده در خونه بمونین. در زمانایی از سال که تب یونجه تون فعال می شه:

 • پنجرها رو بسته نگه دارین؛
 • کمتر در فضای باز بمونین؛
 • وقتی بیرون از خونه هستین، به ویژه در روزهایی که باد می وزد، از ماسکای مناسب استفاده کنین.

حتما از دود سیگار پرهیز کنین تا علائم تون بدتر نشه.

داروها

اگه نمی تونین از آلرژنا پرهیز کنین، درمانای دیگری هم هست که شامل موارد زیر می شه:

 • داروهای ضداحتقان و آنتی هیستامینایی که احتیاجی به تجویز دکتر ندارن، مثل ستیریزین و ترکیباتی از استامینوفن، دیفن هیدرامین و فنیل افرین؛
 • داروهای تجویزی مثل اسپریای استروئیدی بینی.

در مواردی که علائم شدید هستن ممکنه دکتر تون واکسن حساسیت رو واسه تون تجویز کنه. این واکسنا یه جور ایمن درمانی هستن که حساسیت سیستم ایمنی تون رو نسبت به آلرژنا کاهش میدن. شاید بعضی از داروهای حساسیت، مشکلات جانبی داشته باشن مثل خواب آلودگی، سرگیجه و احساس پریشونی و نبود تمرکز.

درمانای جانشین

مطالعاتی در مورد درمانای جانشین واسه تب یونجه انجام شده و بعضیا باور دارن درمانای جانشین زیر، می تونن مفید باشن:

 • کوئرستین فلاونیدی که عامل رنگ میوه ها و سبزی هاس؛
 • لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس (lactobacillus acidophilus)، باکتری مفیدی که در ماست هست؛
 • اسپیرولینا، یه جور از جلبک آبی – سبز؛
 • ویتامین C، که دارای بعضی خواص آنتی هیستامینیه.

واسه اینکه بشه شک نداشته باشین نتیجه گرفت که این درمانای جانشین مفید و مؤثر هستن، باید تحقیقات بیشتری انجام شه.

نکته مهم

علائم حساسیت فصلی ممکنه بسیار بد باشن. اگه دودلی دارین که گرفتار به حساسیت فصلی هستین، با دکتر تون مشورت کنین. دکتر می تونه دلیل علائم شما رو تشخیص داده و درمان مناسب رو تجویز کنه. دکتر معمولا از شما می خواد که اقدامات پیشگیرانه رو انجام بدین تا از عوامل تحریک کننده ی حساسیت دور بمونین و در مراحل بعدی داروهای مناسب رو واسه تون تجویز می کنن.

منبع : healthline.com

دسته‌ها: آموزشی